Patch panel tzw. panel krosowy – jest to pasywny element sieci komputerowej. Patch panel służy do zarządzania/ zakończenia kabli typu skrętka w okablowaniu pionowym i poziomym oraz jest punktem podłączenia sprzętu aktywnego pracującego w sieci (np. routery, switche ).
Patch panele są jednym z akcesoriów do szaf RACK , które są tam montowane. Panele krosowe ułatwiają organizację sieciową w serwerowniach, co wpływa na bezpieczeństwo oraz efektywność pracy.
Panele krosowe dzielimy na:
- Wyposażone – najczęściej w 24 lub 48 portów RJ45 w standardzie 19" lub w przypadku paneli 10" od 8 do 12 portów. Porty te połączone są płytką drukowaną zakończoną złączami szczelinowymi LSA lub IDC
- Niewyposażone –to nic innego jak metalowe ramki stanowiące front gotowego panelu, w które możemy zamontować od 24 do 48 modułów typu KEYSTONE. Panel krosowy niewyposażony posiada dużą zaletę w postaci możliwości dowolnej konfiguracji zastosowania typów gniazd w miejsce otworów, takich jak gniazda światłowodowe, BNC, HDMI i inne.
Panele możemy podzielić także ze względu na ekranowanie na:
Panele krosowe ekranowane (FTP)
Zazwyczaj są w całości obudowane i posiadają linkę z oczkiem do uziemienia montowaną do obudowy szafy.
Panele krosowe nieekranowane (UTP)
Są najczęściej stosowanymi panelami. Ich cechą charakterystyczną jest otwarty typ budowy.
Panele występują w kategoriach 5e, kat. 6, kat.6a oraz dla sieci telefonicznej kat. 3. Należy dobierać je zgodnie z kategoryzacją infrastruktury okablowania, do której chcemy zastosować panele w celu zagwarantowania odpowiedniego przesyłu danych.
Specyfikacje:
- Wymiary: 44 x 254 (220) x 140 mm
- Montaż połączenia kablowego: Krone LSAplus
- Ilość portów: 12
- Przydzielnie: EIA/TIA 568A
- Kolor: jasny szary
- Materiał: metal
- Montaż modularny: nie
- Ochrona kontaktów: tak
- Typ ochrony: ekranowany
- System szaf: 10"
- Kierunek połączenia: prosty
- Jakość transferu: Kat. 6 / Klasa E